Katuse hooldamine peab olema regulaarne

Värvkattega katuseprofiilidele avaldavad mõju õhus leiduvad erinevad keemilised ühendid nagu väävli-, kloori- ja lämmastikuühendid, mitmesugused soolaühendid, mustus ja tahm. Vee ja UV-kiirguse koosmõjus kahjustavad need keemilised ühendid värvkatet. Mõju on oluliselt suurem kohtades, kus vihmavesi ei pese saastet korralikult maha. Probleemsemad kohad katuses on mõlgid ja kriimustused, kus saasted puutuvad kokku värvkatte all oleva tsingiga ning võivad seda kulutada. Samuti seovad paljud saasted vett, mis võib põhjustada märjal kohal rooste tekkimist. Õhusaaste mõju võib olla Eestis kõige suurem mererannas ja tööstusettevõtete läheduses Harjumaal. Eriti probleemsed on väävlit ja kloori sisaldavad saasted ehk siis väävlit sisaldavaid kütteaineid kasutavate jõujaamade läheduses. Ekslikult arvatakse, et teraskatus ei sammaldu. Ka teraskatusele on katusehooldus vajalik. Sammal on ka selle katusematerjali üks suuremaid vaenlaseid roostetamise kõrval. Mitte piisav sademete äravool ja katuse kohale kaardunud kõrged puud loovad samblale soodsad eeltingimused. Katuse sammaldumist soodustab enim liigniiskus ja vähene päikese valgus just põhjapoolsetel külgedel aga ka puudulik katuse puhastus. Sambla eemaldamine katuselt ja majapindadelt on tähtis! Kuigi katusele keegi päris iga päev ei käi, tuleks katuse hooldamine ette võtta ikkagi mõned korrad aastas. Samuti tuleb puhastada vihmaveerennid vähemalt korra aastas, siis kui enamik lehtedest on langenud. Okstest ja vettinud lehesodist tuleb ära puhastada ka veerennid, sest needki on heaks kasvukohaks samblale. Kui katusel on märgata sammaldunud alasid, siis ei tohi asjaga kauem viivitada, vaid tegutseda tuleb kohe. Meie pakume iga aastast katuse hooldamist nii Harjumaal, Tartumaal, Võrumaal kui ka mujal Eestimaa piirkondades.

Kas teadsid, et katuse eluiga sõltub sellest kas ja kuidas selle eest hoolt kantakse? Katuse olukorda on tähtis regulaarselt kontrollida selleks, et:

 • tagada selle maksimaalne võimalik eluiga
 • hoonel oleks esinduslik välimus hoolitsetud katuse näol
 • ennetada erinevaid võimalikke probleeme, mis võivad ajapikku tekkida ilmastiku või muude mõjurite tõttu
 • tagada endale kindlustunne korras ja mustusest puhastatud katuse näol

Katust peaks pesema vastavalt vajadusele, mis sõltub:

 • hoone asukohast
 • ümbritsevast loodusest
 • katuse tüübist

Seega saab järeldada, et tähelepanelikkus ja hoolivus tagavad majale katuse, millel on hoolitsetud ja korras väljanägemine, aga ka märkimisväärne eluiga.

Värsked ja ilusad tänavakivid tänu järjepidevale puhastusele

Tänapäeval on kombeks aias maapind katta tänavakividega, olenemata asukohast, näiteks Tallinnas, võib kindel olla, et tänavakivid on hoovide kaunistamisel popp teema, sest need on ühest küljest praktilised: aias liikumine on kergendatud ja organiseeritud. Teisalt aga ei saa märkimata jätta, et eri värvides ja väljapaistvad kivid on silmale ilus vaadata.

Küll aga on tänavakivid mõnes mõttes probleemsed: nende vahele koguneb mulda ja sodi, mis on ideaalne pinnas umbrohule. Kivide vahed tuleks ära puhastada ning selleks on mitu varianti:

 • kui kivide vahele kogunenud muld ja sodi on tagasihoidlik ning umbrohi pole veel jõudnud kasvama hakata, siis lahendab probleemi tänavapuhastushari. Oluline on kividevahelist ala järjepidevalt pühkida- see välistab umbrohu kasvamiseks vajaliku pinnase tekkimise.
 • kui ise probleemiga tegeleda ei taha või ajanappus kimbutab, siis on mõistlik võtta ühendust oma ala professionaalidega, kes puhastavad tänavakivide vahed ära võimsa survepesuriga.

Kui aiatee tänavakivide vahed on täidetud umbrohuga, siis ei näe vaatepilt ilus välja. Tänavakividest tee püsib ilusa ja värskena siis, kui kivide vahesid puhastatakse järjepidavalt.

Fassaad on esmamulje hoonest

Fassaad on maja esinduskülg, mis omakorda tähendab, et see on esimene osa hoonest, mis silma torkab. Tihtipeale kipub fassaad määrduma järgnevatel põhjustel:

 • tolm, pori ja muu mustus
 • vetikad ja sammal leiavad endale soodsa kasvukoha

Fassaadi on võimalik puhastada nii iseseisvalt kui ka tellides professionaalse teenuse, näiteks Tallinnas on saadaval suurim valik puhastusteenuseid Eestis.  Fassaadi pesuvõimalused olenevad määrdumise tekke põhjusest. Kui põhjuseks on mustus, tuleb fassaad pesta sobivate vahendite/seadmetega või värvida probleemne pind üle. Kui aga hoone peal kasvavad vetikad ja/või sammal, tuleb viimistleda pind sobiva viimistluskihiga.